PONIŻEJ INFORMACJE NA TEMAT INICJATYWY, PLIKI DO POBRANIA ORAZ MAPKA Z PUNKTAMI, W KTÓRYCH BĘDZIE MOŻNA ZŁOŻYĆ PODPIS!

 

ZBIÓRKA 100 TYS. PODPISÓW ROZPOCZNIE SIĘ WIOSNĄ/LATEM 2021 (AKTUALIZACJA – 03.06.2021r)

Przykład zablokowania inicjatywy obywatelskiej pokazuje doskonale jak ludzie bezprawia i niesprawiedliwości niszczą nasz kraj i nasze społeczeństwo łamiąc wszelkie normy i ustawy, które w państwie demokratycznym gwarantują obywatelom ich prawa. Mamy nadzieję, że Polacy szybko się zreflektują i zrobią dla członków tego gangu politycznego miejsce w więzieniach, uwalniając z cel użytkowników marihuany. Drodzy rodacy, można to już powiedzieć oficjalnie – oddaliśmy władzę pospolitym przestępcom!

Oświadczenie w sprawie Inicjatywy 100 tys. podpisów

Skarga do Sądu Najwyższego w sprawie działań Elżbiety Witek

Skarga do Sądu Najwyższego w sprawie uniemożliwienia przeprowadzenia Inicjatywy 100 tys. podpisów

 

Więcej informacji:

Słowo od koordynatora inicjatywy Maćka Kowalskiego w NaTemat

Artykuł w Rzecz pospolitej – Wiktor Ferfecki

BizBlog o decyzji Elżbiety Witek

Nasze postulaty to depenalizacja posiadania przy sobie 30 gramów marihuany na własny użytek (miesięczny zapas) i uprawy 4 krzaków konopi oraz posiadania 200 gramów konopi w miejscu zamieszkania.

CO TRZEBA ZROBIĆ TERAZ? 

Podpisy możecie zbierać nieustannie na kartach, które są do pobrania poniżej, jednak oprócz tego prosimy was o jeszcze jedną aktywność – aktualizację punktów stacjonarnych. To bardzo ważne, dlatego prosimy każdego kto ma taką możliwość i chęci o zrealizowanie tego zadania.

 

AKTUALIZACJA PUNKTÓW STACJONARNYCH

 1. Poszukaj na poniższej mapce punktów w twojej miejscowości. Jeśli nie ma punktu na mapce a jest u ciebie w mieście zapytaj się właścicieli czy byliby chętni do dołączenia do inicjatywy.
 2. Sprawdź czy sklepy istniejące na mapce wciąż prowadzą swoją działalność ( z powodu pandemii niektóre sklepy są zamknięte )
 3. Jeśli podmioty działają zapytaj się właścicieli czy potwierdzają chęć udziału w inicjatywie i czy wiedzą o tym, że w mogą na tej stronie pobrać wszelkie materiały potrzebne do zebrania podpisów. Jeśli tego nie wiedzą, to przedstaw im te informacje. Jeśli nie ma ich na mapce poproś, aby wysłali dokładny adres swojego punktu pod email: inicjatywa@wolnekonopie.pl
 4. Jeśli punkt stacjonarny nie istnieje, koniecznie nas o tym poinformuj pod email: inicjatywa@wolnekonopie.pl abyśmy mogli zdjąć go z mapki.

 

DLA AKTYWISTÓW ZBIERAJĄCYCH PODPISY

 1. Pobierz i wydrukuj kartę do podpisów lub pójdź do punktu (znajdziesz go na poniższej mapce), w którym można złożyć podpis w twojej miejscowości.
 2. Zbierz podpisy (wszystkie pola muszą być czytelnie wypełnione).
 3. Wyślij karty z podpisami na poniższy adres, jednak po wysłaniu, jeśli to możliwe, kontynuuj zbieranie podpisów do czasu aż ogłosimy oficjalny koniec zbiórki.
 4. Zacznij celebrować twój aktywizm wraz z przyjaciółmi

 

PUNKTY STACJONARNE

 1. Wydrukuj plakat i powieś w widocznym miejscu np. na wystawie lub drzwiach wejściowych.
 2. Wydrukuj kartę do podpisów i połóż ją w widocznym miejscu na ladzie.
 3. Po uzbieraniu kilku kart podpisów lub większej ilości wyślij pocztą na poniższy adres.
 4. Możesz również kupić specjalnie przygotowany przez nas przybornik, który ułatwi ci zbieranie podpisów ( koszt wyprodukowania tego przybornika to 42 zł)

 

TRASA GANDZIOBUSEM PO POLSCE

Po oficjalnym wystartowaniu inicjatywy planujemy wybrać się naszym Gandziobusem w podróż w celu poznania was i wsparcia waszej pracy oraz odwiedzenia jak największej liczby punktów stacjonarnych. Planujemy podzielić nasz wyjazd na 4 etapy. Wyjedziemy z Warszawy w każdą ze stron geograficznych.

 • I etap północny wschód
 • II etap północny zachód
 • III etap południowy wschód
 • IV etap południowy zachód

Każdy etap uzależniony jest od tego czy będziemy mieć środki na wyjazd, dlatego też punkty lub aktywiści, którzy nas wesprą finansowo będą dla nas priorytetem

 • Jeżeli chcesz wesprzeć naszą podróż i zostać sponsorem wyjazdu napisz do nas
 • Jeżeli jesteś właścicielem punktu stacjonarnego i chcesz abyśmy do ciebie przyjechali
 • Jeżeli jesteś aktywistą i organizujesz zbiórkę podpisów i chcesz naszego wsparcia

 

ADRES DO WYSYŁKI PODPISÓW

Inicjatywa Wolne Konopie, Berylowa 7F, 82-310, Gronowo Górne

 

SEKCJA DLA AKTYWISTY ZBIERAJĄCEGO PODPISY


 

 

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA

Profil fejsbukowy Wolnych Konopi lubi blisko 300 tysięcy osób, a nasze posty docierają do miliona użytkowników. Marihuanę zażywa 2-3 miliony dorosłych Polaków (a ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii uważa każdą z tych osób za kryminalistę). Przy takich liczbach i braku etatowych pracowników w stowarzyszeniu, nie jesteśmy w stanie odpisywać każdemu z osobna na indywidualne pytania. Przygotowaliśmy jednak zestawienie najczęściej zadawanych pytań, komentarzy i wątpliwości – wszystkie przykłady są „z życia wzięte” (z poprawioną ortografią), kolejność przypadkowa.

 

Gdzie można się podpisać?

W punktach stacjonarnych z poniższej mapki lub u aktywistów, do których kontakty będą opublikowane na tej stronie jak wystartuje właściwa zbiórka. Karty do podpisów udostępnione są w formacie .pdf do pobrania na tej stronie (zielony buton powyżej). Możesz też wydrukować kartę do podpisów i zebrać je we własnym zakresie. Pamiętaj, nawet jeden podpis warty jest „zachodu” i jest na „wagę złota”.

Czy da się zbierać podpisy online?
Nie. Ustawodawca przewidział tylko jeden sposób zbierania podpisów pod inicjatywą i są to papierowe karty z podpisami. Pamiętajcie – to NIE jest „internetowa petycja”, tylko oficjalny element stanowienia prawa. Po zebraniu 100 tysięcy podpisów Sejm MUSI zająć się naszym projektem! Oczywiście zebranie podpisu elektronicznego wydaje się łatwiejsze, ale taka forma w pewnym sensie jest dla nas lepsza – wymaga wyjścia do ludzi i rozmowy o legalizacji, dzięki czemu temat będzie na ustach całej Polski 🙂

Lepiej stworzyć partie Wolnych Konopi!
Użytkownicy marihuany mają bardzo różne poglądy polityczne, z jednej skrajności w drugą. Poza legalizacją marihuany (a i tu zdarzają się dyskusje) nie mamy jednego wspólnego postulatu – dlatego koncentrujemy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co by nas podzieliło. Swego czasu część naszych aktywistów rzeczywiście zabiegała o powołanie takiej „partii jednego postulatu”, ale aktualnie nie ma takiego planu (z czego osobiście jesteśmy zadowoleni).

Czy można zbierać podpisy zagranicą?
Jak najbardziej tak! Podpisywać listy może każdy uprawniony do głosowania obywatel RP, bez względu na to, na jakim jest kontynencie!

W moim powiecie nie ma żadnego punktu. Fajnie, jakby taki się pojawił.
Pewnie, że fajnie – dlatego potrzebna nam wasza pomoc :). Nie mamy centralnego biura konopnego, bazujemy na pracy aktywistów i naszych zwolenników w terenie. Dlatego jeśli tylko znacie jakiś zaprzyjaźniony sklep czy lokal w waszej okolicy, namówcie ich do udziału w akcji!

Które to już zbieranie podpisów?

Pierwsze? „Na poważnie” do tej pory były tylko dwa podobne przedsięwzięcia: w 2014 roku zbieraliśmy podpisy pod europejską inicjatywą obywatelską (Polska zebrała ponad 2-krotność wymaganych podpisów, niestety inne państwa unijne nie dały rady) oraz w 2016 roku pod projektem medycznej marihuany (kilka miesięcy później zmiany, choć w okrojonym zakresie, weszły w życie). Planowana na ten rok akcja to pierwsze podejście do wykorzystania mechanizmu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie zniesienia kar za posiadanie i uprawę na własny użytek.

I tak nic z tego. Nigdy to nie przejdzie.
Będziemy próbować do skutku! Nikt nie każe się angażować, ale po co poświęcać czas na wyszydzanie tych, którym się chce? Na całym świecie zachodzą zmiany, dotrą i do nas, lecz by to się stało – trzeba próbować. Jak to mówią: żeby wygrać, trzeba grać! 🙂

Drugi dzień czekam na odpowiedź mailową ze strony Wolnych Konopi…
Na adres inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymujemy tysiące (!) maili, na które regularnie zbiorczo odpisujemy. Prosimy o cierpliwość 🙂 Może też zdarzyć się, że mail zaginie gdzieś po drodze, co przy tej ilości wiadomości jest po prostu nieuniknione – i tu prosimy o wyrozumiałość, robimy co możemy i jak umiemy 🙂

Jakim idiotą trzeba być żeby wpisać w ustawie 30 gramów dla każdego i 200 gramów w domu?
Chyba najczęstszym pytaniem o samą treść proponowanych zmian jest: „czemu tak dużo?”. Drugim najczęstszym pytaniem jest: „czemu tak mało?”. Rozumiecie? Punktem odniesienia dla nas jest logika, nauka, doświadczenie i wiedza oraz światowe legislacje, takie jak na przykład amerykańskie stany, w których 1 uncja (~28 gramów) jest najczęściej przyjmowaną wartością w prawie. Jeśli Polacy w USA, Urugwaju, Meksyku i Kanadzie mogą mieć 30 gramów, to takie same prawa chcemy wywalczyć dla Polaków nad Wisłą. Proponowana przez nas ilość to też wystarczający zapas dla systematycznego użytkownika, który akurat wybiera się w Bieszczady na wakacje. Propozycja 200 gramów w miejscu zamieszkania to jak najbardziej odpowiednia liczba, jeśli dopuszczamy możliwość uprawy 4 roślin. To tak naprawdę nieduża ilość, która pacjentowi lub użytkownikowi może nie wystarczyć na ponad 3-miesięczną przerwę między zbiorami. Nie ma bezpieczniejszego i pewniejszego źródła, niż owoc własnej pracy, bez pestycydów, wzmacniaczy i syntetyków, dlatego też nasza propozycja mimo iż na standardy polskiej polityki odważna, to jak najbardziej właściwa.

Wolne Konopie powinny w tej sprawie współpracować z partią (…)
Nasza filozofia w tym zakresie jest prosta: próbować wszystkiego. Kiedy nasi przedstawiciele angażowali się politycznie, rozlegał się płacz, że się „upolityczniamy”. Przygotowujemy BEZPARTYJNY, obywatelski projekt ustawy, ale równocześnie rozmawiamy z politykami wszystkich partii. Tak, WSZYSTKICH 😉 Projekt złożony przez partię X zawsze będzie odrzucany przez partię Y, dla zasady – oni inaczej nie potrafią. Projekt obywatelski jest bardziej „neutralny”.

Czy osoba niepełnoletnia może składać podpis?
Nie, pod projektem ustawy podpisywać się mogą wyłącznie pełnoletni obywatele. Jednak niepełnoletni mogą zbierać podpisy!

Spoko, a projekt jest już gotowy? Można gdzieś przeczytać?
Projekt jest bardzo prosty i zwięzły, a zapoznać się z jego treścią można na stronach stowarzyszenia Wolne Konopie: https://wolnekonopie.org/2020/02/pierwszy-szkic-projektu-nowelizacji/

Czemu dopiero w maju/czerwcu?
Ustawa przewiduje, że na zbiórkę podpisów od momentu startu są 3 miesiące. Gdybyśmy rozpoczęli akcję już teraz, musielibyśmy ją zakończyć na wiosnę. Latanie po ulicach z listą i zachęcanie ludzi do rozmowy jest dużo łatwiejsze w miesiącach letnich niż w deszczu ze śniegiem 🙂 O dokładnej dacie rozpoczęcia zbiórki będziemy informować na Facebooku oraz mailem do osób, które zgłosiły się na inicjatywa@wolnekonopie.pl – musimy otrzymać oficjalne zawiadomienie z Kancelarii Sejmu, więc nie będziemy znali dokładnego dnia z wyprzedzeniem.

 

Ile jest podpisów na chwilę obecną?
Na to pytanie będziemy w stanie odpowiedzieć dopiero po zakończeniu zbiórki, jak zaczniemy liczyć podpisy. Jednak będziemy mogli wam podawać orientacyjnie, czy zbieranie idzie nam dobrze, czy musimy się przyłożyć bardziej.

Czy będą jakieś identyfikatory dla zbierających?
Nie ma takiej potrzeby, a operujemy praktycznie bez budżetu, więc nie robimy nic niepotrzebnego 🙂 Wszystkie osoby, które napiszą maila na inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymają przed startem zbiórki wszystkie niezbędne informacje praktyczne, w tym oficjalną listę do zbierania podpisów i odpowiednie instrukcje.

Jak dokładnie będzie wyglądać złożenie podpisu?
Ustawa o inicjatywie mówi tak: Obywatel udziela poparcia projektowi ustawy, składając na wykazie, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis. Na każdej stronie wykazu musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu ustawy, której obywatel udziela poparcia – wszystko będzie w kartach i instrukcjach, które prześlemy aktywistom zapisanym na inicjatywa@wolnekonopie.pl

Czy przewidujecie jakieś gadżety dla zbierających podpisy, np. koszulki?
Na pewno fajnie by to wyglądało, ale ubranie kilku tysięcy osób nas przerasta – pamiętajcie, my tego nie robimy dla siebie, to wspólny wysiłek! 🙂

Czy jest jakieś minimum, którego oczekujecie, czy każdy podpis się liczy?
Oczywiście każdy podpis ma znaczenie, a czym więcej tym lepiej 😉 Na kartach do zbierania podpisów będzie miejsce na 10 podpisów – ze względów praktycznych, bardzo nam zależy, żeby karty były pełne. Jeśli uda wam się zebrać mniej – nie ma problemu, zanieście je do najbliższego punktu zbiórki, oni uzupełnią lub wyślij nam na wskazany wyżej adres. 🙂 Z naszego doświadczenia wynika, że zebranie stu podpisów to pestka, a kto może poświęcić trochę więcej czasu, powinien dać radę i tysiąc. Jednak pamiętaj! Każdy podpis jest na wagę złota, nawet jeden!

Czy można się podpisać dwa razy na listach poparcia, np. w różnych punktach?
NIE – tylko nam to utrudni pracę… Kancelaria Sejmu sprawdza potem wszystkie podpisy i jeśli okaże się, że zbyt duży % podpisów jest nieważnych (duplikaty, pomyłki, osoby niepełnoletnie itd.) to mogą nawet odrzucić cały projekt, więc nie cwaniakować! 🙂

Czy muszę być zameldowany w miejscu zbierania podpisów?
Absolutnie NIE – zbierać może każdy i wszędzie! 🙂

Czy Sejm może wyrzucić nasze podpisy do śmietnika?
Za gradobicie, trzęsienie ziemi, koklusz i posłów niestety nie odpowiadamy, ale ustawa dot. inicjatywy obywatelskiej mówi, że Marszałek Sejmu ma OBOWIĄZEK skierować projekt do I czytania w terminie 3 miesięcy od zakończenia zbiórki. O tym, czy zostanie skierowany do dalszych prac i ostatecznie przyjęty, decydować będzie 460 wybrańców Narodu … Jednak zebranie tych podpisów pokaże posłom, że w społeczeństwie występuje taka potrzeba i nie jest to głos garstki ludzi! Finałem tej inicjatywy będzie oczywiście głosowanie nad tym projektem, ale poprzedzi to też ważna debata, podczas któ®ej nasz przedstawiciel będzie mógł się wypowiedzieć stojąc przy mównicy sejmowej!

Dlaczego w projekcie nie ma nic o THC u kierowców, polskich uprawach marihuany medycznej, ułatwieniach dla rolników itd.?
Zależało nam na tym, żeby projekt był maksymalnie prosty i dotyczył najczęstszego problemu, z jakim spotykają się użytkownicy. Posiadanie niewielkich ilości to ponad 90% spraw „narkotykowych”, stąd takie zapisy. Nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem pozostałych tematów pracujemy bezpośrednio we współpracy z posłami różnych opcji.

… to chyba najpopularniejsze kwestie, o jakie pytacie w mailach, wiadomościach i komentarzach. Jeśli będzie potrzeba, pojawi się część druga 🙂 I tu jednocześnie prośba do aktywistów – jeśli widzicie, że ktoś pyta w komentarzach pod naszymi postami o jedną z tych rzeczy, odpowiadajcie im od razu, linkując do tego tekstu, wklejając konkretną odpowiedź albo odpisując po swojemu – bardzo ułatwi nam to pracę!

MAPA PUNKTÓW, W KTÓRYCH MOŻNA ZŁOŻYĆ PODPIS

W tych punktach będziecie mogli złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą Wolnych Konopi!

Prowadzisz sklep, lokal usługowy czy inne miejsce, które mogłoby wziąć udział w akcji? Napisz na inicjatywa@wolnekonopie.pl i szybciutko uzupełnimy listę 🙂.

… a może wkradł się jakiś błąd?

Zaznaczony lokal nie bierze udziału w zbiórce podpisów? Dajcie znać, naprawimy to!

PONIŻEJ INFORMACJE NA TEMAT INICJATYWY, PLIKI DO POBRANIA ORAZ MAPKA Z PUNKTAMI, W KTÓRYCH BĘDZIE MOŻNA ZŁOŻYĆ PODPIS!

 

ZBIÓRKA 100 TYS. PODPISÓW ROZPOCZNIE SIĘ WIOSNĄ/LATEM 2021 (AKTUALIZACJA – 17.05.2021r)

Wysłaliśmy prośbę o pozwolenie na rozpoczęcie Inicjatywy Obywatelskiej dnia 29.04.2021 r. Od tego czasu Marszałek miał 14 dni na podjęcie decyzji i niezwłoczne poinformowanie nas o tym. Czas minął a my wciąż nie mamy odpowiedzi. Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, aby Marszałek zastanawiał się tak długo i nie informował nas o podjętej decyzji w ustawowym terminie. Świadczy to o tym, że demokracja w Polsce ma się coraz gorzej. Będziemy próbować nawiązać kontakt z Marszałkiem w celu wyjaśnienia sytuacji! Jednak nie ma tego złego, ponieważ daje nam to więcej czasu na zbieranie podpisów! Nie przestawajcie w swoich poczynaniach! Inicjatywa trwa!

Nasze postulaty to depenalizacja posiadania przy sobie 30 gramów marihuany na własny użytek (miesięczny zapas) i uprawy 4 krzaków konopi oraz posiadania 200 gramów konopi w miejscu zamieszkania.

CO TRZEBA ZROBIĆ TERAZ? (Aktualizacja 21.04.2021 r.)

Zebraliśmy już 1000 podpisów potrzebnych do rejestracji komitetu. Teraz czekamy na dopięcie ostatnich formalności i na zdjęcie obostrzeń pandemicznych, co ma nastąpić podobno „po majówce”. Podpisy możecie zbierać nieustannie, jednak oprócz tego prosimy was o jeszcze jedną aktywność – aktualizację punktów stacjonarnych. To bardzo ważne, dlatego prosimy każdego kto ma taką możliwość i chęci o zrealizowanie tego zadania.

 

AKTUALIZACJA PUNKTÓW STACJONARNYCH

 1. Poszukaj na poniższej mapce punktów w twojej miejscowości. Jeśli nie ma punktu na mapce a jest u ciebie w mieście zapytaj się właścicieli czy byliby chętni do dołączenia do inicjatywy.
 2. Sprawdź czy sklepy istniejące na mapce wciąż prowadzą swoją działalność ( z powodu pandemii niektóre sklepy są zamknięte )
 3. Jeśli podmioty działają zapytaj się właścicieli czy potwierdzają chęć udziału w inicjatywie i czy wiedzą o tym, że w mogą na tej stronie pobrać wszelkie materiały potrzebne do zebrania podpisów. Jeśli tego nie wiedzą, to przedstaw im te informacje. Jeśli nie ma ich na mapce poproś, aby wysłali dokładny adres swojego punktu pod email: inicjatywa@wolnekonopie.pl
 4. Jeśli punkt stacjonarny nie istnieje, koniecznie nas o tym poinformuj pod email: inicjatywa@wolnekonopie.pl abyśmy mogli zdjąć go z mapki.

 

DLA AKTYWISTÓW ZBIERAJĄCYCH PODPISY

 1. Pobierz i wydrukuj kartę do podpisów lub pójdź do punktu (znajdziesz go na poniższej mapce), w którym można złożyć podpis w twojej miejscowości.
 2. Zbierz podpisy (wszystkie pola muszą być czytelnie wypełnione).
 3. Wyślij karty z podpisami na poniższy adres, jednak po wysłaniu, jeśli to możliwe, kontynuuj zbieranie podpisów do czasu aż ogłosimy oficjalny koniec zbiórki.
 4. Zacznij celebrować twój aktywizm wraz z przyjaciółmi

 

PUNKTY STACJONARNE

 1. Wydrukuj plakat i powieś w widocznym miejscu np. na wystawie lub drzwiach wejściowych.
 2. Wydrukuj kartę do podpisów i połóż ją w widocznym miejscu na ladzie.
 3. Po uzbieraniu kilku kart podpisów lub większej ilości wyślij pocztą na poniższy adres.
 4. Możesz również kupić specjalnie przygotowany przez nas przybornik, który ułatwi ci zbieranie podpisów ( koszt wyprodukowania tego przybornika to 42 zł)

 

TRASA GANDZIOBUSEM PO POLSCE

Po oficjalnym wystartowaniu inicjatywy planujemy wybrać się naszym Gandziobusem w podróż w celu poznania was i wsparcia waszej pracy oraz odwiedzenia jak największej liczby punktów stacjonarnych. Planujemy podzielić nasz wyjazd na 4 etapy. Wyjedziemy z Warszawy w każdą ze stron geograficznych.

 • I etap północny wschód
 • II etap północny zachód
 • III etap południowy wschód
 • IV etap południowy zachód

Każdy etap uzależniony jest od tego czy będziemy mieć środki na wyjazd, dlatego też punkty lub aktywiści, którzy nas wesprą finansowo będą dla nas priorytetem

 • Jeżeli chcesz wesprzeć naszą podróż i zostać sponsorem wyjazdu napisz do nas
 • Jeżeli jesteś właścicielem punktu stacjonarnego i chcesz abyśmy do ciebie przyjechali
 • Jeżeli jesteś aktywistą i organizujesz zbiórkę podpisów i chcesz naszego wsparcia

 

ADRES DO WYSYŁKI PODPISÓW

Inicjatywa Wolne Konopie, Berylowa 7F, 82-310, Gronowo Górne

 

SEKCJA DLA AKTYWISTY ZBIERAJĄCEGO PODPISY


 

 

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA

Profil fejsbukowy Wolnych Konopi lubi blisko 300 tysięcy osób, a nasze posty docierają do miliona użytkowników. Marihuanę zażywa 2-3 miliony dorosłych Polaków (a ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii uważa każdą z tych osób za kryminalistę). Przy takich liczbach i braku etatowych pracowników w stowarzyszeniu, nie jesteśmy w stanie odpisywać każdemu z osobna na indywidualne pytania. Przygotowaliśmy jednak zestawienie najczęściej zadawanych pytań, komentarzy i wątpliwości – wszystkie przykłady są „z życia wzięte” (z poprawioną ortografią), kolejność przypadkowa.

 

Gdzie można się podpisać?

W punktach stacjonarnych z poniższej mapki lub u aktywistów, do których kontakty będą opublikowane na tej stronie jak wystartuje właściwa zbiórka. Karty do podpisów udostępnione są w formacie .pdf do pobrania na tej stronie (zielony buton powyżej). Możesz też wydrukować kartę do podpisów i zebrać je we własnym zakresie. Pamiętaj, nawet jeden podpis warty jest „zachodu” i jest na „wagę złota”.

Czy da się zbierać podpisy online?
Nie. Ustawodawca przewidział tylko jeden sposób zbierania podpisów pod inicjatywą i są to papierowe karty z podpisami. Pamiętajcie – to NIE jest „internetowa petycja”, tylko oficjalny element stanowienia prawa. Po zebraniu 100 tysięcy podpisów Sejm MUSI zająć się naszym projektem! Oczywiście zebranie podpisu elektronicznego wydaje się łatwiejsze, ale taka forma w pewnym sensie jest dla nas lepsza – wymaga wyjścia do ludzi i rozmowy o legalizacji, dzięki czemu temat będzie na ustach całej Polski 🙂

Lepiej stworzyć partie Wolnych Konopi!
Użytkownicy marihuany mają bardzo różne poglądy polityczne, z jednej skrajności w drugą. Poza legalizacją marihuany (a i tu zdarzają się dyskusje) nie mamy jednego wspólnego postulatu – dlatego koncentrujemy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co by nas podzieliło. Swego czasu część naszych aktywistów rzeczywiście zabiegała o powołanie takiej „partii jednego postulatu”, ale aktualnie nie ma takiego planu (z czego osobiście jesteśmy zadowoleni).

Czy można zbierać podpisy zagranicą?
Jak najbardziej tak! Podpisywać listy może każdy uprawniony do głosowania obywatel RP, bez względu na to, na jakim jest kontynencie!

W moim powiecie nie ma żadnego punktu. Fajnie, jakby taki się pojawił.
Pewnie, że fajnie – dlatego potrzebna nam wasza pomoc :). Nie mamy centralnego biura konopnego, bazujemy na pracy aktywistów i naszych zwolenników w terenie. Dlatego jeśli tylko znacie jakiś zaprzyjaźniony sklep czy lokal w waszej okolicy, namówcie ich do udziału w akcji!

Które to już zbieranie podpisów?

Pierwsze? „Na poważnie” do tej pory były tylko dwa podobne przedsięwzięcia: w 2014 roku zbieraliśmy podpisy pod europejską inicjatywą obywatelską (Polska zebrała ponad 2-krotność wymaganych podpisów, niestety inne państwa unijne nie dały rady) oraz w 2016 roku pod projektem medycznej marihuany (kilka miesięcy później zmiany, choć w okrojonym zakresie, weszły w życie). Planowana na ten rok akcja to pierwsze podejście do wykorzystania mechanizmu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie zniesienia kar za posiadanie i uprawę na własny użytek.

I tak nic z tego. Nigdy to nie przejdzie.
Będziemy próbować do skutku! Nikt nie każe się angażować, ale po co poświęcać czas na wyszydzanie tych, którym się chce? Na całym świecie zachodzą zmiany, dotrą i do nas, lecz by to się stało – trzeba próbować. Jak to mówią: żeby wygrać, trzeba grać! 🙂

Drugi dzień czekam na odpowiedź mailową ze strony Wolnych Konopi…
Na adres inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymujemy tysiące (!) maili, na które regularnie zbiorczo odpisujemy. Prosimy o cierpliwość 🙂 Może też zdarzyć się, że mail zaginie gdzieś po drodze, co przy tej ilości wiadomości jest po prostu nieuniknione – i tu prosimy o wyrozumiałość, robimy co możemy i jak umiemy 🙂

Jakim idiotą trzeba być żeby wpisać w ustawie 30 gramów dla każdego i 200 gramów w domu?
Chyba najczęstszym pytaniem o samą treść proponowanych zmian jest: „czemu tak dużo?”. Drugim najczęstszym pytaniem jest: „czemu tak mało?”. Rozumiecie? Punktem odniesienia dla nas jest logika, nauka, doświadczenie i wiedza oraz światowe legislacje, takie jak na przykład amerykańskie stany, w których 1 uncja (~28 gramów) jest najczęściej przyjmowaną wartością w prawie. Jeśli Polacy w USA, Urugwaju, Meksyku i Kanadzie mogą mieć 30 gramów, to takie same prawa chcemy wywalczyć dla Polaków nad Wisłą. Proponowana przez nas ilość to też wystarczający zapas dla systematycznego użytkownika, który akurat wybiera się w Bieszczady na wakacje. Propozycja 200 gramów w miejscu zamieszkania to jak najbardziej odpowiednia liczba, jeśli dopuszczamy możliwość uprawy 4 roślin. To tak naprawdę nieduża ilość, która pacjentowi lub użytkownikowi może nie wystarczyć na ponad 3-miesięczną przerwę między zbiorami. Nie ma bezpieczniejszego i pewniejszego źródła, niż owoc własnej pracy, bez pestycydów, wzmacniaczy i syntetyków, dlatego też nasza propozycja mimo iż na standardy polskiej polityki odważna, to jak najbardziej właściwa.

Wolne Konopie powinny w tej sprawie współpracować z partią (…)
Nasza filozofia w tym zakresie jest prosta: próbować wszystkiego. Kiedy nasi przedstawiciele angażowali się politycznie, rozlegał się płacz, że się „upolityczniamy”. Przygotowujemy BEZPARTYJNY, obywatelski projekt ustawy, ale równocześnie rozmawiamy z politykami wszystkich partii. Tak, WSZYSTKICH 😉 Projekt złożony przez partię X zawsze będzie odrzucany przez partię Y, dla zasady – oni inaczej nie potrafią. Projekt obywatelski jest bardziej „neutralny”.

Czy osoba niepełnoletnia może składać podpis?
Nie, pod projektem ustawy podpisywać się mogą wyłącznie pełnoletni obywatele. Jednak niepełnoletni mogą zbierać podpisy!

Spoko, a projekt jest już gotowy? Można gdzieś przeczytać?
Projekt jest bardzo prosty i zwięzły, a zapoznać się z jego treścią można na stronach stowarzyszenia Wolne Konopie: https://wolnekonopie.org/2020/02/pierwszy-szkic-projektu-nowelizacji/

Czemu dopiero w maju/czerwcu?
Ustawa przewiduje, że na zbiórkę podpisów od momentu startu są 3 miesiące. Gdybyśmy rozpoczęli akcję już teraz, musielibyśmy ją zakończyć na wiosnę. Latanie po ulicach z listą i zachęcanie ludzi do rozmowy jest dużo łatwiejsze w miesiącach letnich niż w deszczu ze śniegiem 🙂 O dokładnej dacie rozpoczęcia zbiórki będziemy informować na Facebooku oraz mailem do osób, które zgłosiły się na inicjatywa@wolnekonopie.pl – musimy otrzymać oficjalne zawiadomienie z Kancelarii Sejmu, więc nie będziemy znali dokładnego dnia z wyprzedzeniem.

 

Ile jest podpisów na chwilę obecną?
Na to pytanie będziemy w stanie odpowiedzieć dopiero po zakończeniu zbiórki, jak zaczniemy liczyć podpisy. Jednak będziemy mogli wam podawać orientacyjnie, czy zbieranie idzie nam dobrze, czy musimy się przyłożyć bardziej.

Czy będą jakieś identyfikatory dla zbierających?
Nie ma takiej potrzeby, a operujemy praktycznie bez budżetu, więc nie robimy nic niepotrzebnego 🙂 Wszystkie osoby, które napiszą maila na inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymają przed startem zbiórki wszystkie niezbędne informacje praktyczne, w tym oficjalną listę do zbierania podpisów i odpowiednie instrukcje.

Jak dokładnie będzie wyglądać złożenie podpisu?
Ustawa o inicjatywie mówi tak: Obywatel udziela poparcia projektowi ustawy, składając na wykazie, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis. Na każdej stronie wykazu musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu ustawy, której obywatel udziela poparcia – wszystko będzie w kartach i instrukcjach, które prześlemy aktywistom zapisanym na inicjatywa@wolnekonopie.pl

Czy przewidujecie jakieś gadżety dla zbierających podpisy, np. koszulki?
Na pewno fajnie by to wyglądało, ale ubranie kilku tysięcy osób nas przerasta – pamiętajcie, my tego nie robimy dla siebie, to wspólny wysiłek! 🙂

Czy jest jakieś minimum, którego oczekujecie, czy każdy podpis się liczy?
Oczywiście każdy podpis ma znaczenie, a czym więcej tym lepiej 😉 Na kartach do zbierania podpisów będzie miejsce na 10 podpisów – ze względów praktycznych, bardzo nam zależy, żeby karty były pełne. Jeśli uda wam się zebrać mniej – nie ma problemu, zanieście je do najbliższego punktu zbiórki, oni uzupełnią lub wyślij nam na wskazany wyżej adres. 🙂 Z naszego doświadczenia wynika, że zebranie stu podpisów to pestka, a kto może poświęcić trochę więcej czasu, powinien dać radę i tysiąc. Jednak pamiętaj! Każdy podpis jest na wagę złota, nawet jeden!

Czy można się podpisać dwa razy na listach poparcia, np. w różnych punktach?
NIE – tylko nam to utrudni pracę… Kancelaria Sejmu sprawdza potem wszystkie podpisy i jeśli okaże się, że zbyt duży % podpisów jest nieważnych (duplikaty, pomyłki, osoby niepełnoletnie itd.) to mogą nawet odrzucić cały projekt, więc nie cwaniakować! 🙂

Czy muszę być zameldowany w miejscu zbierania podpisów?
Absolutnie NIE – zbierać może każdy i wszędzie! 🙂

Czy Sejm może wyrzucić nasze podpisy do śmietnika?
Za gradobicie, trzęsienie ziemi, koklusz i posłów niestety nie odpowiadamy, ale ustawa dot. inicjatywy obywatelskiej mówi, że Marszałek Sejmu ma OBOWIĄZEK skierować projekt do I czytania w terminie 3 miesięcy od zakończenia zbiórki. O tym, czy zostanie skierowany do dalszych prac i ostatecznie przyjęty, decydować będzie 460 wybrańców Narodu … Jednak zebranie tych podpisów pokaże posłom, że w społeczeństwie występuje taka potrzeba i nie jest to głos garstki ludzi! Finałem tej inicjatywy będzie oczywiście głosowanie nad tym projektem, ale poprzedzi to też ważna debata, podczas któ®ej nasz przedstawiciel będzie mógł się wypowiedzieć stojąc przy mównicy sejmowej!

Dlaczego w projekcie nie ma nic o THC u kierowców, polskich uprawach marihuany medycznej, ułatwieniach dla rolników itd.?
Zależało nam na tym, żeby projekt był maksymalnie prosty i dotyczył najczęstszego problemu, z jakim spotykają się użytkownicy. Posiadanie niewielkich ilości to ponad 90% spraw „narkotykowych”, stąd takie zapisy. Nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem pozostałych tematów pracujemy bezpośrednio we współpracy z posłami różnych opcji.

… to chyba najpopularniejsze kwestie, o jakie pytacie w mailach, wiadomościach i komentarzach. Jeśli będzie potrzeba, pojawi się część druga 🙂 I tu jednocześnie prośba do aktywistów – jeśli widzicie, że ktoś pyta w komentarzach pod naszymi postami o jedną z tych rzeczy, odpowiadajcie im od razu, linkując do tego tekstu, wklejając konkretną odpowiedź albo odpisując po swojemu – bardzo ułatwi nam to pracę!

MAPA PUNKTÓW, W KTÓRYCH MOŻNA ZŁOŻYĆ PODPIS

W tych punktach będziecie mogli złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą Wolnych Konopi!

Prowadzisz sklep, lokal usługowy czy inne miejsce, które mogłoby wziąć udział w akcji? Napisz na inicjatywa@wolnekonopie.pl i szybciutko uzupełnimy listę 🙂.

… a może wkradł się jakiś błąd?

Zaznaczony lokal nie bierze udziału w zbiórce podpisów? Dajcie znać, naprawimy to!

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content