Według najnowszych danych sprzedaż detaliczna piwa spadła w Kanadzie po legalizacji rynku marihuany dla dorosłych. Badania opublikowano w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.
Zespół kanadyjskich badaczy analizował sprzedaż alkoholu w latach poprzedzających legalizację i po niej. Udokumentowali “skromny aczkolwiek ekonomicznie znaczący ” spadek sprzedaży piwa w puszkach i beczkach, ale nie stwierdzili podobnego spadku sprzedaży piwa w butelkach i napojów spirytusowych. Te dane potwierdzają także poprzednie badania prowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że spożycie alkoholu zmniejsza się w stanach, w których liberalizuje się politykę wobec marihuany.
Autorzy badania wnioskują:
“ Stwierdziliśmy, że legalizacja marihuany pozamedycznej była związana z natychmiastowym spadkiem sprzedaży piwa. Ponadto sprzedaż piwa nadal spadała w okresie po legalizacji, co sugeruje, że osoby odchodzą od piwa w kierunku legalnej marihuany. Chociaż częste używanie konopi indyjskich nie jest nieszkodliwe i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć skutki zdrowotne przejścia z alkoholu na konopie indyjskie, ograniczenie sprzedaży piwa związane z niemedyczną legalizacją konopi sugeruje, że osoby prawdopodobnie nie używają jednocześnie alkoholu i konopi indyjskich.”
Sprzedaż piwa w Kanadzie spadła o 96 hektolitrów na 100 000 ludności (p= 0,011) bezpośrednio po legalizacji marihuany pozamedycznej i przez 4 hektolitry na 100 000 populacji (p> 0,05) każdego miesiąca później dla średniej miesięcznej redukcji 136 hektolitrów na 100 000 populacji (p < 0,001) po legalizacji. Sprzedaż piwa spadła we wszystkich prowincjach z wyjątkiem prowincji atlantyckich.
Należy zauważyć fakt, że badania oceniające, czy alkohol i konopie działają jako komplementy lub substytuty, zwykle wskazują niespójne wyniki.
Według metaanalizy odpowiedniej literatury, opublikowanej w Journal of Psychopharmacology w 2020 r. w 30 badaniach znaleziono dowody na zastąpienie alkoholu marihuaną, 17 na komplementarność, a w 14 nie znalazło dowodów na żadne z nich, a 4 znalazły dowody na substytucję oraz komplementarność.
Badania wydają się także pokrywać z teorią marihuany jako leku wyjściowego z alkoholizmu i innych substancji. Niemniej jednak potrzeba jest większej ilości badań w tym zakresie.
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024