Po raz pierwszy Agencja ds. Zwalczania Narkotyków (DEA) wezwała do reklasyfikacji konopi indyjskich w ramach prawa federalnego.

Decyzja DEA, którą Associated Press podała dzisiaj, aby przesunąć kannabis z Wykazu I do Wykazu III Ustawy o Substancjach Kontrolowanych, została podjęta osiem miesięcy po tym, jak Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych początkowo poparł tę zmianę, stwierdzając, że „zdecydowana większość osób używających marihuany robi to w sposób, który nie prowadzi do niebezpiecznych skutków dla siebie ani innych”. Administracja Bidena zainicjowała przegląd sprawy przez federalne agencje w październiku 2022 roku – po raz pierwszy, kiedy prezydent zwrócił się z taką prośbą.

Z definicji, substancje z Wykazu I są kryminalnie zakazane przez prawo federalne, ponieważ mają „wysokie ryzyko nadużywania” i „brak uznanego zastosowania medycznego w Stanach Zjednoczonych”. Kannabis pozostaje sklasyfikowany jako substancja kontrolowana z Wykazu I od 1970 roku.

Według AP, decyzja DEA musi zostać poddana przeglądowi przez Biały Dom i Biuro Zarządzania i Budżetu.

Komentując nadchodzącą decyzję, zastępca dyrektora NORML Paul Armentano powiedział: „To znaczące, że te agencje federalne, a zwłaszcza DEA i FDA, publicznie uznają po raz pierwszy to, co wielu pacjentów i zwolenników wie od dziesięcioleci: że kannabis jest bezpiecznym i skutecznym środkiem terapeutycznym dla dziesiątek milionów Amerykanów.”

Armentano ostrzegł jednak, że reklasyfikacja kannabisu do Wykazu III nie rozwiąże natychmiast rosnącej przepaści między prawem federalnym a prawami większości stanów, które obecnie regulują kannabis do celów medycznych lub rekreacyjnych.

„Celem każdej reformy polityki federalnej dotyczącej kannabisu powinno być rozwiązanie istniejącej, nie do utrzymania przepaści między polityką federalną a przepisami dotyczącymi marihuany w większości stanów USA,” powiedział. „Reklasyfikacja rośliny kannabisu do Wykazu III nie rozwiązuje w pełni tego konfliktu, ponieważ istniejące przepisy stanowe dotyczące legalizacji – zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych – będą nadal w konflikcie z regulacjami federalnymi, utrwalając w ten sposób istniejącą przepaść między polityką federalną a przepisami stanowymi dotyczącymi marihuany.”

Historycznie, substancje z Wykazu III otrzymały wyraźną aprobatę rynkową od FDA; są one legalne do posiadania tylko wtedy, gdy są uzyskane w licencjonowanych aptekach na receptę lekarza.

„Tak samo jak intelektualnie nieuczciwe i niepraktyczne jest klasyfikowanie kannabisu w tej samej kategorii co heroina, równie nieuczciwe i niewykonalne jest traktowanie kannabisu tak samo jak sterydy anaboliczne czy ketaminę,” powiedział Armentano. „Większość Amerykanów uważa, że kannabis powinien być legalny i że jego ryzyko zdrowotne jest mniej znaczące niż ryzyko związane z substancjami, które zostały usunięte z wykazu, takimi jak alkohol czy tytoń. W rzeczywistości, HHS doszło do podobnego wniosku na temat profilu bezpieczeństwa kannabisu w swojej analizie.

„Podobnie jak w przypadku tych ostatnich substancji, NORML od dawna argumentuje, że roślina kannabisu powinna zostać usunięta z Ustawy o Substancjach Kontrolowanych, co umożliwiłoby rządom stanowym – zamiast federalnemu – regulowanie marihuany w sposób, który uważają za właściwy, bez łamania prawa federalnego, oraz pozwoliłoby rządowi federalnemu ustalać standardy i wytyczne dla regulowanych rynków kannabisu.”

Jest to piąty raz, gdy DEA zdecydowała o petycji dotyczącej reklasyfikacji kannabisu. Agencja odrzuciła podobną petycję w 2016 roku.

Decyzja DEA o reklasyfikacji, gdy zostanie sfinalizowana, nie wejdzie w życie natychmiast. Agencja musi najpierw przyjąć komentarze publiczne, podczas których zainteresowane strony mogą formalnie poprosić o przeprowadzenie przesłuchań administracyjnych w celu dalszego omówienia kwestii. Dopiero po komentarzach publicznych i możliwym przeglądzie sądowym agencja wyda ostateczną decyzję. Zmiany w statusie federalnym marihuany wejdą w życie 30 dni po publikacji ostatecznego rozporządzenia DEA w Federal Register.

Niezależnie od decyzji DEA, Armentano spekulował, że agencje federalne mogą ostatecznie zwrócić się do Kongresu o stworzenie nowych ścieżek regulacyjnych dla produktów z kannabisu, szczególnie dla tych przeznaczonych do użytku rekreacyjnego. FDA wystąpiła z podobnym wnioskiem w 2023 roku w odniesieniu do produktów z CBD pochodzących z konopi, które uznała za niepasujące do istniejących ram regulacyjnych.

Źródło: Norml

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content