chmiel do waporyzacji

Witamy i przedstawiamy Wam kuzyna konopi z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Szanowny Pan H. Lupulus, Humulus czy też po prostu – Chmiel. Jestem pewien, że niektórym go przedstawiać nie trzeba. Wystarczy raz skosztować jego goryczy podczas degustacji złocistego trunku aby się przekonać. Podobnie jak u konopi – żeńskie kwiatostany tej rośliny zawierają w sobie żywicę. W przypadku chmielu jest to lupulina. Czyli aromatyczna żywica o wyjątkowo intensywnym zapachu i subtelnym, nieco gorzkawym smaku. Jednak czy chmiel to tylko przyprawa do piwa? Oczywiście, że nie. Chmiel ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach, m.in. w kosmetycznej, gastronomii czy też w medycynie. Przy okazji, polecamy nalewkę chmielową albo gin z chmielu – to dopiero dobry aperitif! Wszystko to można wykonać samemu w domu przy użyciu oczywiście naszych kochanych szyszek chmielowych od Polski Eko Chmiel.

Rodzinne podobieństwa:

 • rośliny konopi i chmielu mają wspólnego przodka ewolucyjnego i prawdopodobnie powstały miliony lat temu w środkowej Eurazji,
 • oprócz pochodzenia, główne podobieństwa między konopiami i chmielem to produkcja aromatycznych związków terpenowych, które leżą u podstaw złożonych smaków i zapachów obu roślin.
 • współczesna filogenetyka wskazuje, że związek między konopiami indyjskimi, a chmielem jest znacznie silniejszy niż między innymi rodzajami z rodziny Cannabaceae.
 • mircen jest dominującym terpenem występującym zarówno w konopiach indyjskich, jak i w chmielu  i może stanowić ponad trzy czwarte zawartości terpenów w niektórych próbkach.
 • (swoją drogą – wiedzieliście, że spożycie mircenu, który występuje np. w dojrzałym mango przed inhalacją marihuany może zwiększyć efekt psychoaktywny?)
 • rodzinne podobieństwa można dostrzec również w charakterystycznych, poszarpanych krawędziach liści.

Bezpieczna inhalacja – zdrowa waporyzacja!

UWAGA! Chmielu nie należy palić ponieważ podczas spalania dym gryzie w gardło i przy wysokich temperaturach może być toksyczny! “Jeśli inhalacja to tylko zdrowa waporyzacja” i tak jest też w tym przypadku. Dużo zależy od jakości samego materiału czyli szyszek, ale taka jest główna zasada. Jeśli nie stać nas na waporyzator, który oferuje temperatury w zakresie 150-200℃ to już lepiej herbatkę sobie zrobić niż paleniem sobie zaszkodzić. Zwykłe napary z szyszek chmielowych też dają radę, ale jeśli zależy nam np. na szybkim działaniu to waporyzacja zawsze wygrywa. Na koniec zwróćmy też uwagę aby nasze szyszki były wolne od zanieczyszczeń. Często chmiel uprawiany jest na drewnianych słupach, które jak się okazuje bywają pokryte rakotwórczym impregnatem (kreozot). Bezpiecznym chmielem wolnym od zanieczyszczeń, chemii i WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) jest Polski Eko Chmiel. Warto zaznaczyć, że producent jest jednym z pierwszych w Europie, który otrzymał certyfikat GLOBAL G.A.P. (Good Agricultural Practice). Oznacza on w skrócie, że producent działa proekologicznie. Dzięki niemu masz pewność, że bezpieczny jest nie tylko produkt, ale też środowisko naturalne oraz ludzie zaangażowani w proces jego wytworzenia.

Najlepsze zioło dla kobiety

Szyszki chmielu zawierają również w nieznacznym stopniu fitoestrogeny, które działają jak żeńskie hormony płciowe. Łagodzą one objawy menopauzy oraz wspierają kobiety w okresie klimakterium. Wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia ciepła towarzyszące temu okresowi. Chmiel znalazł również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wyciągi z szyszek opóźniają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Wykorzystuje się je w produkcji kremów i maseczek do cery wrażliwej. Przy wypadaniu włosów stosuje się zewnętrznie płukanki chmielowe. Taka płukanka ogranicza dodatkowo przetłuszczanie się włosów i działa przeciwłupieżowo. Przepis jest banalny. 1 łyżkę szyszek wystarczy zalać 1/2 litra wrzątku i odstawić do schłodzenia. Takim naparem wystarczy przepłukać i zmyć głowę. Warto sprawdzić!

Chmiel – wyrazisty smak i wyraźne sny

Czy słyszeliście kiedykolwiek o LD? Lucid dream to w skrócie umiejętność kontroli nad snami, a także bycie świadomym podczas snu. Szyszki chmielowe oprócz wyrazistego smaku i zapachu wpływają na wyrazistość samych snów. Oprócz bezpośredniego działania usypiającego możemy korzystać z chmielu jako wspomagacza do technik świadomego śnienia, np. WILD. Można powiedzieć, że szyszki chmielowe to taki suplement dla oneironautów.

Połącz siły i uzyskaj efekt synergii

chmiel do waporyzacji

Jak już wiemy nasi kuzyni Cannabis i Humulus mają wspólny składnik zwany terpenami. Terpeny są odpowiedzialne za wytwarzanie smaków i aromatów w roślinach. W chmielu występuje tak naprawdę żywiczna siostra THC czyli lupulina. Obie wykazują działanie uspokajające i nasenne. Co gdyby tak połączyć oba zioła w jednej sesji inhalacyjnej? Tak się składa, że susz cbd, medyczna marihuana czy też chmiel mają podobną temperaturę waporyzacji. Przypadek? Ja polecam taką mieszankę np. 50/50 spokojnie zacząć od 150°C i powoli zwiększać temperaturę. Kulminacja zapachów, połączenie smaków i raczej spokojna, harmonijna faza to pierwsze z efektów mieszanki. Udowodniono naukowo, że terpeny zapewniają synergistyczne efekty w połączeniu z innymi kannabinoidami. Wiemy również, że każda odmiana konopi i chmielu mają inne profile terpenowe, które z kolei mają różne działania. Długa i ciekawa droga przed nami, badaczami i testerami. Na koniec warto dodać, że mieszanka chmielu i konopi to też bardziej dyskretna forma waporyzacji, np. w przenośnym waporyzatorze i w publicznym miejscu. Charakterystyczny zapach marihuany podczas waporyzacji zostaje po prostu przysłonięty z reguły intensywniejszym chmielem.

Ciekawostki!

 • chmiel zawsze rośnie i skręca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • chmiel ma działanie usypiające i nawet podczas zwykłego ręcznego zbierania może powodować senność,
 • właściwości antybakteryjne chmielu konserwują piwo. Dlatego do piwa wysyłanego do Indii dodano ogromną ilość chmielu – i tak narodziło się popularne IPA (Indian Pale Ale)
 • w średniowieczu chmiel ceniono za właściwości antyseptyczne,
 • młode pędy chmielu można zbierać pod koniec kwietnia, gotować i jeść jak szparagi, 
 • to dzięki naszym przodkom – Słowianom w Europie pije się piwo z chmielem. Rozpowszechnili oni zwyczaj doprawiania jęczmiennego piwa chmielowymi szyszkami.

O czym warto pamiętać?

 • przy zakupie chmielu do waporyzacji – tak samo jak w przypadku suszu cbd warto kupować go od sprawdzonych producentów. Jednym z niewielu jest nasz Polski Eko Chmiel, dostępny u nas w sklepie,
 • nie należy kierować się tylko ceną końcowego produktu, ale jakością samych szyszek,
 • nie zaleca się łączenia chmielu z innymi środkami na uspokojenie.

UWAGA! Nie należy podawać chmielu zwierzętom, dzieciom do lat 12 i kobietom w ciąży bez konsultacji z lekarzem.

DODATKOWO! Warto pamiętać, że ze względu na działanie usypiające nie zaleca się stosowania przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne.

Autor: Greenculture.polska

Zosia
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
4 komentarze
 1. Krzysztof 3 lata temu

  I to jest właśnie wprowadzanie w błąd bo nazwa Polski Eko Chmiel wskazuje klientowi że mają do czynienia z chmielem ekologicznym. To jest nie w porządku.

 2. Sebastian 3 lata temu

  Zostaliście Państwo wprowadzwni w błąd przez firmę Polski Eko Chmiel. Ich chmiel nie tylko nie jest ekologiczny, ale także posiada pozostałości fungicydów i WWA.

  • Marek 3 lata temu

   Przecież nigdzie nie jest napisane, że chmiel jest ekologiczny, dziwne z Pana strony

 3. sylwester 3 lata temu

  w tym roku chmiel zagości w moim ogródku

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content