Konopie są kojarzone z zielonym liściem, który ma wiele imion, a jednym z nich jest Cannabis Sativa L. czyli konopie siewne/włókniste. Charakteryzują się one mniejszą niż w konopiach indyjskich zawartością kannabinoidu THC w roślinie. Posiadają za to większe możliwości przetwórcze w różnych sektorach gospodarki.
Wolne Konopie jako organizacja starająca się być pożyteczną dla społeczeństwa czuje odpowiedzialność dbania o Nasz rodzimy rynek konopi. Postanowiliśmy reaktywować dział konopi siewnej. Jest to odpowiedź na dzisiejsze zapotrzebowanie rynku, zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę o konopiach przemysłowych oraz na dobre praktyki wytwórcze i przetwórcze.
Do tej pory występowaliśmy głównie jako ciało doradcze dla jednostek samorządowych, ale też dbaliśmy o prawidłowe regulacje prawne przyjazne przedsiębiorcom sektora konopnego.
Głównymi zadaniami działu konopi włóknistych w stowarzyszeniu Wolne Konopie na 2019-2020 r. będzie:
- Zbudowanie profesjonalnej bazy wiedzy o konopiach włóknistych.
- Edukacja w społeczeństwie, w urzędach i promocja konopni włóknistych w przestrzeni publicznej.
- Stworzenie elektronicznego systemu weryfikującego potrzeby potencjalnych wytwórców i przetwórców konopi, przy jednoczesnym budowaniu szczegółowej bazy wiedzy o ich historii wytwórczej.
- Zbudowanie społeczności plantatorów
- Zbudowanie baz partnerów biznesowych odbiór i kooperacja w zakresie upraw i przetwórstwa konopi dla partnerów przemysłowych
- Zbudowanie bazy danych nasion konopi włóknistych oraz producentów nasion konopi włóknistych
- Zbudowanie przedstawicielstwa w każdym z województw w celu przeprowadzania szkoleń dla rolników
- Wdrożenie planu edukacji o konopiach przemysłowych we współpracy z różnymi mediami
- Nawiązanie współpracy z jednostkami badawczo naukowymi w zakresie powiększania wiedzy o konopiach włóknistych.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich rolników uprawiających konopie siewne oraz ludzi, którzy zainteresowani są uprawą konopi. Głównym specjalistą z zakresu konopi włóknistych jest Mariusz Żak. W razie pytań prosimy pisać pod poniższy adres e-mail:
mariusz.zak(at)135.125.238.170
- Marihuana? Nie taka straszna, jak ją malowali. – jak odczarować konopie w rozmowie międzypokoleniowej? - 8 maja 2025
- Analiza: Palenie marihuany nie zwiększa ryzyka rozedmy płuc ani innych szkód typowych dla palenia tytoniu - 7 maja 2025
- Analiza: Legalizacja znacząco wyparła nielegalny rynek marihuany w Kanadzie - 6 maja 2025
Dzien dobry,proszę o telefon do Pana Mariusza Żaka.Pozdrawiam Grzegorz