Zwolennicy marihuany od dawna stawiali tezę, iż legalizacja konopi pozwoliłaby się skupić policji na innych, ważniejszych przestępstwach. To już 6 lat temu wyborcy w stanach Kolorado i Waszyngton przegłosowali zniesienie marihuanowej prohibicji. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Police Quarterly” wykazują, że służby nareszcie mogą zajmować się poważniejszymi przestępstwami zamiast zatrzymywać i oskarżać osoby związane z marihuaną.
Naukowcy potwierdzili, że w stanach Kolorado i Waszyngton od czasu legalizacji policja dokonała większej ilości aresztowań w sprawie poważnych przestępstw jak napady, kradzież mienia, włamania czy kradzieże samochodów.
„Nasze modele nie wykazują żadnych negatywnych skutków legalizacji, a zamiast tego wskaźniki w przypadkach zapobieganiu i aresztowań w związku z poważniejszymi przestępstwami wzrosły. W stanach, które nie zalegalizowały marihuany nie można dostrzec podobnego trendu.” „Nie możemy z absolutną pewnością stwierdzić, że zmiany te są całkowicie wynikiem legalizacji marihuany, jednakże trzeba przyznać, że legalizacja zgodnie z przewidywaniami zwolenników konopi wpłynęła pozytywnie na wyniki policji”.
W jaki sposób wskaźniki przestępczości zmieniły się po legalizacji?
Poniżej przedstawiamy zestawienie wykresów ze zmiennymi dotyczącymi różnych rodzajów przestępstw. Prawdopodobnie najbardziej oczywistym wynikiem legalizacji marihuany na szczeblu państwowym jest spadek liczby aresztowań za posiadanie marihuany. Ogromne spadki odnotowały wskaźniki w stanach Kolorado i Waszyngton, gdzie w 2012 roku przeszły inicjatywy legalizacyjne.
Przestępstwa z użyciem przemocy
Wskaźniki zatrzymań za przestępstwa z użyciem przemocy systematycznie spadały w interesujących nas stanach przez legalizacją z 2012 roku. Natomiast po tym fakcie, wskaźnik zatrzymań piął się w górę (w szczególności w stanie Waszyngton).
Przestępstwa przeciwko mieniu
Znaczące wyniki wykazują wykresy dotyczące przestępstw związanych z przywłaszczeniem lub kradzieżą mienia. W Kolorado oraz Waszyngtonie wzrosła liczba zatrzymań i rozwiązanych przez policję spraw tego typu, podczas gdy w całym USA liczba skutecznych akcji policji w tej kwestii spada.
Naukowcy twierdzą, że „prawdopodobnie policja wydała znaczną ilość zasobów na śledztwa w sprawach poważniejszych przestępstw. Dlatego też skutki są widoczne już po kilku latach od zniesienia zakazu posiadania marihuany, który generował mnóstwo niepotrzebnej pracy policji w wyżej omawianych stanach.”
ŹRÓDŁO: SAGE JOURNALS
- RAPORT z 2017: Mit o Bramie Przejściowej (Gateway Drug) a Polityka Marihuany w Nowym Jorku: Fakty i Przyszłość Legalizacji - 28 grudnia 2024
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz. 8 - 27 grudnia 2024
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
Kiedy o Boże kiedy wreszcie nasi rzadzący do tego dorosną…