Częste stosowanie marihuany nie jest związane ze zmianami w strukturze mózgu, wynika z danych opublikowanych w czasopiśmie Addiction.
Międzynarodowy zespół naukowców z Australii, Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych ocenił związek między stałym używaniem marihuany a objętością istoty szarej w siedmiu obszarach mózgu – m.in. we wzgórzu, hipokampie, jądrze migdałowatym i jądrze półleżącym. Badania były oparte na dużej populacji z podwójnymi próbami.
Badacze donoszą: „Zażywanie pochodnych konopi indyjskich nie wiąże się z indywidualnymi różnicami w morfologii mózgu mierzonej objętością podkorową. Natomiast wielokrotne stosowanie nikotyny było dodatnio związane ze znacznie mniejszymi objętościami wzgórza u mężczyzn w średnim wieku.
Autorzy napisali: „Jest to największa eksploracyjna analiza łącząca obrazowanie mózgu z danymi na temat marihuany i współistniejącymi substancjami, po korekcie wielu badań nie stwierdzono wpływu używania konopi na objętość w żadnym podkorowym regionie zainteresowania młodych osób dorosłych lub mężczyzn w średnim wieku. ”
Stwierdzili: „W kontekście rozszerzania się medykalizacji i dekryminalizacji oraz obaw związanych z konsekwencjami zwiększonej dostępności konopi indyjskich, nasze wyniki sugerują, że normalna zmienność w zażywaniu pochodnych konopi indyjskich jest statystycznie niezwiązana z morfologią mózgu mierzoną objętościami podkorowymi w próbach nieklinicznych.”
Odkrycia te są zgodne z wynikami wcześniejszych badań obrazowych mózgu mówicych o tym , że używanie marihuany wydaje się nie mieć znaczącego negatywnego wpływu na mózg – szczególnie w porównaniu do dramatycznych skutków związanych z narażeniem używania alkoholu.
Wyniki badania zaprzeczają wynikom dobrze nagłośnionego artykułu z 2014 r., w którym stwierdzono, że nawet rzadkie używanie marihuany może być związane z nieprawidłowościami w mózgu, szczególnie w ciele migdałowatym.
Metaanaliza opublikowana w ubiegłym tygodniu z 69 oddzielnych badań wykazała, że ekspozycja na marihuanę u młodzieży i młodych dorosłych nie wiąże się z żadnymi znaczącymi szkodliwymi wpływami na sprawność poznawczą. Wyniki z niedawno opublikowanych badań bliźniaczych podobnie stwierdzają, że używanie konopi indyjskich nie jest niezależnie związane z żadną resztkową zmianą w ilorazie inteligencji lub funkcji wykonawczej.
źródło: NORML.ORG
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024