Jak szacuje w swoim raporcie Brightfield Group, lider consultingu w sektorze konopnym, wartość światowego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 do $31,4 mld (110,7 mld PLN). Na dzień dzisiejszy tort jest warty $7,7 mld, ale tempo wzrostu rocznego ma przyśpieszyć do 60% wraz z legalizacją marihuany do użytku medycznego bądź rekreacyjnego w kolejnych krajach.
W chwili obecnej za 90% sprzedaży legalnej marihuany na świecie odpowiadają Stany Zjednoczone (głównie stany Kolorado, Kalifornia, Waszyngton, Nevada i Arizona), jednak udział tego rynku w skali międzynarodowej ma spaść do 57% do 2021 roku, głównie ze względu na oczekiwaną legalizację w Kanadzie, planowaną na lipiec 2018.
Tempo wzrostu w sektorze konopnym ma także wspomóc legalizacja w krajach europejskich (przede wszystkim w Niemczech, w Danii, w Holandii i w Hiszpanii) oraz w krajach Ameryki Pd (Urugwaj, Chile, Kostaryka i Kolumbia). Ale Stany Zjednoczone będą dominować ten rynek jeszcze przez lata, przede wszystkim ze względu na rozmiar.
Jak twierdzi Bethany Gomez, dyrektor badań rynku w Brightfield Group, kanadyjskie firmy są bardzo dynamiczne w opanowywaniu rynku europejskiego i południowoamerykańskiego, ale rynki te pozostają wciąż bardzo restrykcyjne i zdominowane są przede wszystkim przez oleje z konopi.
Lojalność wobec brandów olejowych nie jest tak silna, jak lojalność wobec produktów spożywczych (…) Znaczna większość marihuanowych programów medycznych na świecie wygląda zupełnie inaczej od amerykańskich. Nie możesz po prostu wejść do sklepu i kupić żelkowego misia, który jest uważany za lekarstwo. Kanadyjskie podejście do regulacji i oznaczenia produktów jest faktycznym wyznacznikiem podejścia międzynarodowego – podkreśla Gomez.
W raporcie stwierdza się ponadto, że większość krajów na świecie podchodzi do swoich medycznych programów marihuanowych w sposób bardzo ostrożny i stricte farmakologiczny, co znacznie ogranicza ich zasięg, jednocześnie kierując pacjentów w stronę czarnego rynku, czy to poprzez kupno, czy uprawę produktu.
Jak dodaje również Gomez: Nasz raport stara się szacować przyszły wzrost konserwatywnie, a nie dostarczać nagłówków mediom. Dużą wagę przywiązuje się w nim do obecnej konsumpcji produktów z konopi wśród dorosłych, która służy za wskaźnik prawdopodobieństwa przyszłej legalizacji.
Za przykład bierze się Hiszpanię, gdzie konsumpcja marihuany w skali miesięcznej pozostaje bardzo wysoka w porównaniu z innymi krajami. Szacuje się, że do 2021 rynek hiszpański będzie warty $206 mln.
Conradino Beb
Źródło: MAGIVANGA.COM
- Długoterminowe stosowanie oleju CBD w łagodzeniu objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z chorobą Alzheimera - 21 listopada 2024
- Czy marihuana uszkadza DNA i czyni nasze pokolenia „mutantami”? Analiza faktów - 20 listopada 2024
- Historie prawdziwe: Jak obecne prawo narkotykowe niszczy życie obywateli - 16 listopada 2024