Cannabis a urazy rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego (SCI) są rzadkie, ale mogą mieć katastrofalne skutki dla codziennego życia. Nadal poprzez badania próbuje się opracować skuteczny lek na SCI, który nie powodowałby skutków ubocznych i nie uzależniał pacjenta. Już we wczesnych latach 70. XX wieku rozpoczęto badania dokumentujące zastosowanie marihuany przy zwalczaniu bólu i spastyczności u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Dziś Cannabis oferuje chorym alternatywę, która może zwalczyć nieustające i nieprzyjemne objawy, które wpływają na jakość życia pacjenta.

Przyczyny i objawy

Silny ból, sztywnienie stawów, skrzepy krwi, bezsenność, niekontrolowanie pęcherza moczowego oraz pracy jelit, zaburzenia seksualne, niepokój i depresja to tylko niektóre z objawów, z którymi na co dzień zmagają się pacjenci z SCI. Urazy rdzenia kręgowego dzieli się na dwie kategorie: kompletne i niekompletne.

Na poziomie „kompletnym” pacjent odczuwa całkowity brak funkcji poniżej miejsca urazu. Poziom „niekompletny” odnosi się do częściowej utraty funkcji o różnych stopniu nasilenia. Uszkodzenia rdzenia kręgowego powodowane są przez urazy kręgosłupa, gdy wyparty fragment kości lub więzadeł uszkadza rdzeń przy uderzeniu/wypadku. W przeciwieństwie do urazów kręgosłupa, urazy rdzenia kręgowego wpływają na funkcje motoryczne, gdyż aksony są niszczone przez pęknięcie lub sprężęnie kręgów.

Życie z urazem rdzenia kręgowego (SCI)

Stuart Parsons, weteran wojenny, od 10 lat cierpi z powodu urazy rdzenia kręgowego tzw. Diffuse Idiopathic Skeletal Hyperostosis (DISH). Choroba została spowodowana poważnym wypadkiem podczas działań wojskowych. Cztery dyski kręgosłupa znajdujące się w pobliżu odcinka szyjnego przesunęły się do przodu, tworząc problemy w przełyku pacjenta. W rezultacie, Parsons doświadcza przewlekłego bóli, nudności oraz ma trudności z oddychaniem i pobieraniem pokarmu.

Depertament ds. Weteranów (VA) zaproponował Parsonsowi terapię przy użyciu opiatów. Pacjent stanowczo odmówił. Po naradzie, postanowił spróbować terapii przy pomocy Cannabis. Parsons skorzystał z oferty medycznego zastsowania marihuany w stanie Waszyngton. „Nie mogę opisać jak bardzo cieszę się, że na to poszedłem” mówi pacjent. „Nauczyłem się bardzo wiele o CBD i jego przeciwbólowych właściwościach.

Jak Cannabis może pomóc w terapii pacjentów z SCI?

Wiele osób dopiero zda sobie sprawę z przeciwbólowych właściwości konopi. Badania pomogły zrozumieć działanie kannabinoidów, lecz mimo klarownych wyników lek w postaci marihuany pozostaje w „politycznej klatce”. Badania potwierdziły zdolność kannabinoidów do „leczenia wielu objawów SCI, w tym bólu, spastyczności, bezsenności i depresji. W niektórych przypadkach odnotowano także poprawę pracy pęcherza moczowego i jelit. Kannabinoidy, czyli składniki aktywne zawarte w konopiach indyjskich oferują zdumiewającą ulgę pacjentom z SCI.

Cannabidiol (CBD) jest coraz poważniej traktowany na arenie międzynarodowej, jako środek przeciwbólowy. Badania wykazaly, że nie tylko posiada niezwykłe właściwości przeciwbólowe, ale może również przyczyniać się do zmniejszenia spastyczności oraz poprawy funkcji motorycznych u pacjentów z SCI.

Tetrahydrocannabinol (THC) jest związkiem psychoaktywnym , a poprzez stereotypy jest inaczej traktowany niż pozostałe składniki konopi indyjskiej. Jednakże, THC ma swoją wartość medyczną w leczeniu urazów rdzenia kręgowego. Różne badania wykazały, że THC redukuje wiele objawów przy SCI. Chodzi głównie o przewlekłe ból,e spastyczność, kontrolę pęcherza moczowego oraz bezsennsość.

To oczywiste, że marihuana, nawet w swej surowej postaci jest bezpiecznym środkiem do łagodzenia objawów przy urazach rdzenia kręgowego. Przywrócenie funkcji nerwowych i tworzenie się nowych komórek to efekt działania związków zawartych w konopiach indyjskich. Jest to przyszłość dla ludzi żyjących z przewlekłym bólem. Jak długo pajenci na całym świecie będą czekać na lepszą politykę względem konopi? Tego niestety nie wiemy.

Źródło: WhyNoCure

Poniżej zestawienie badań świadczących o poprawie stanu zdrowia u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem.

1. Badania z 2010 roku, zostały przeprowadzone przez Department of Medicine na University of Manitoba w Kanadzie. Wzięło w nich udział 12 ochotników z urazami kręgosłupa, aby sprawdzić czy nabilon (syntetyczny kannabinoid) złagodzi spastyczność mięśni. Wyniki wykazały, że 11 na 12 pacjentów doznało znaczącego zmniejszenia spastyczności mięśni.

2. Badania z 2007 roku zostały przeprowadzone przez The Switzerland Centre for Spinal Cord Injury. Wzięło w nich udział 25 pacjentów z urazami rdzenia kręgowego. Każdy z pacjentów otrzymywał doustnie THC w postaci oleju. Na końcu badań, naukowcy stwierdzili zmniejszenie SSS (Spasticity sum score), przez co doszli do wniosku, że THC jest skutecznym i bezpiecznym lekiem zmniejszającym spastyczność mięśni.

3.Badania z 1995 roku zostały przeprowadzone w Medical College of Georgia. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie pięciu sparaliżowanych pacjentów. Spastyczność mięśni została zmniejszona u dwóch pacjentów, w dwóch kolejnych przypadkach spastyczność została lekko zmniejszona, a jeden z pacjentów nie zauważył żadnej poprawy.

4. Badania z 1982 roku przeprowadzone zostały przez J. Malca i RF Harvey. W badaniach wzięło udział 43 użytkowników konopi, którzy cierpieli z powodu poważnych urazów rdzenia kręgowego. Wyniki wykazały, że stosowanie konopi zmniejszyło spastyczność mięśni u wszystkich 43 użytkowników.

5. Badania z 2001 roku zostały przeprowadzone przez The Switzerland Centre for Cord Injury. Wzięło w nich udział 15 pacjentów, którzy doświadczyli nadczynności pęcherza, jako główny efekt uboczny urazu rdzenia kręgowego. 15 pacjentom podano THC doustnie lub doodbytniczo, przez okres 6 tygodni. Na koniec badania grupa, która otrzymywała THC doustnie, nie wykazała zmniejszenia aktywności pęcherza. Jednak grupa, która otrzymywała THC doodbytniczo wykazała znaczne zmniejszenie aktywności pęcherza, a 5 z 6 narzędzi pomiarowych wykazało poprawę u wszystkich pacjentów leczonych doodbytniczo.

MedycznaMarihuana.expert

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content