Ogłaszamy wieść naukową, ważną dla społeczeństwa jak i samej organizacji Wolnych Konopi. Prosimy o pomoc w jej urzeczywistnieniu. 
Zespół kilkunastu studentów socjologii (i paru pokrewnych dziedzin) na Uniwersytecie Opolskim, pod okiem i aktywnym kierownictwem mgr Wanke i mgr Piejko zaczyna prowadzić badania pt. „Konstruowanie poczucia kontroli użytkowników nad marihuaną i kontekst nielegalności”. Ten enigmatyczny tytuł nie mówi wszystkiego, dlatego o naszych celach napiszę za chwilę. Projekt realizujemy razem z organizacją pozarządową – Pracownią Rozwoju Osobistego w Opolu, dla Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (), pod patronatem Wolnych Konopi. Jednak wyniki badań nie mają posłużyć KBPN za oręż do zwalczania marihuany, ale raczej terapeutom do pomocy ludziom, którzy się do nich sami zgłosili. Zamierzamy też kilka opracowań wysłać do „Zachodnich” pism naukowych.

Chcemy rozmawiać z różnymi kategoriami ludzi – z użytkownikami, byłymi użytkownikami, dilerami i z terapeutami.
Niestety, choć każdy z nas ma możliwość kontaktu przynajmniej z paroma palaczami lub byłymi palaczami marihuany, a mamy też możliwość kontaktu z dilerami i terapeutami, to wyraźnie brak nam kontaktów z osobami od 40 lat wzwyż. Wiemy, że ludzie z tej kategorii wiekowej też palą i mogliby bardzo wzbogacić nasze badania, ale nie znamy ich osobiście. Dlatego też kierujemy się z prośbą do Was. Czy możecie zapytać się znajomych, członków czy sympatyków „Wolnych konopi”, szczególnie tych starszych niż 20-parę lat, czy nie mieliby ochoty udzielić wywiadu? Może sami piszecie się na takie wywiady? Kontakt z młodszymi aktywistami też mógłby mocno poprawić rzetelność badań.

Badania jakie przeprowadzimy nie będą tandetnymi ankietami, które dziesięcioma pytaniami „abcd” mają odpowiedzieć na wszystkie problemy. Zamiast tego chcemy prowadzić dość luźne wywiady, w których naprawdę słuchamy naszych rozmówców, ich własnej opowieści, tego co chcą nam powiedzieć. Gwarantujemy całkowitą anonimowość, a nie tylko – jak to często ma miejsce – poufność. Różnica polega na tym, że robiąc badania anonimowe, nigdzie, ani razu nie zapisujemy danych osobowych naszych respondentów, a nagrania z wywiadów, po ręcznym przepisaniu na tekst, są natychmiast kasowane i nigdzie nie przechowywane. Wszyscy podchodzimy do tych badań bardzo poważnie – chociaż większość z nas jest studentami, to cały projekt robimy w naszym wolnym czasie, głównie w te wakacje, nie w ramach zaliczenia praktyk, czy zaliczenia przedmiotu.

Naszym celem jest dowiedzieć się jak wygląda otoczenie społeczne palenia, jak się zaczyna palić, jak kończy lub kontynuuje używanie marihuany. Jak działa tu fakt jej nielegalności i trudnościach w dostępie, jaka subkultura wyłoniła się z tej używki. Chcemy jak najszerzej opisać wszystko co respondenci będą chcieli nam powiedzieć.

Oczywistym pytaniem jest w tym miejscu: co WK i ich członkowie będą z tego mieć? Każdy coming out to ostatecznie ryzyko, więc coś należy się w zamian. Zupełnie szczerze: największym naszym atutem jest rzetelność i uczciwość badań. Jeżeli z naszych rozmów wynikać będzie między innymi, że ludzie nie mają problemów aby przestać palić, że nie prowadzi to do twardych narkotyków, innych konfliktów z prawem itd., to nie będziemy zważać na naszego zleceniodawcę (KBPN) i opublikujemy wyniki dokładnie takie jakie otrzymamy. Będziecie mogli (jako Wolne konopie, czy indywidualnie) korzystać z wyników tych badań, sygnowanych przez Uniwersytet Opolski, z prężnie rozwijającą się socjologią (zapraszamy na stronę internetową). Zdekonstruujemy mity i wszystko co się o marihuanie myśli, mówi, czy sugeruje w sposób nieuprawniony.

Z drugiej strony – jeżeli wyniki będą przedstawiać konopie w kiepskim świetle, również nie zawahamy się tych wyników upublicznić. Na tym właśnie polega uczciwość badacza i byłoby nie fair już teraz o tym nie wspomnieć.

Dlatego jeszcze raz prosimy o pomoc w znalezieniu osób chętnych na rozmowę. Myślimy, że naprawdę warto, bo badania przeprowadzimy tak czy inaczej, ale będą dużo bardziej wartościowe jeżeli swój głos będą mieli w nich też zaangażowani aktywiści i ludzie >40 lat.
Wywiady będą się odbywały do końca września. Jeśli ktoś mieszka daleko od woj. opolskiego, a chciałby udzielić wywiadu (lub jeśli np. nie chce się spotykać prywatnie, co też zrozumiałe), to w grę wchodzą też głosowe wywiady przez Skype.

Piotr Solga
badania[at]135.125.238.170
skype: piotr_solga

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content