Zapraszamy do przeczytania wywiadu Jakuba Gajewskiego dla iktomaracje.pl. Od jutra tj. 29.11.2011r. odbędzie się debata na tej stronie. 3 blogerów będzie toczyć dyskusje na temat polityki narkotykowej a my uczestnicy debaty będziemy ją oceniać i przyznawać głosy poszczególnym blogerom. Weźcie udział w dyskusji, zapowiada się ciekawie !

Karol Darmoros: Czy marihuana uzależnia?

Jakub Gajewski: To prawda, marihuana uzależnia, ale tylko psychicznie. Fizyczne objawy uzależnienia są minimalne, po odstawieniu „trawki” na dłużej występuje tylko nadmierna potliwość.

Psychiczne uzależnienie czyli coś jak np. hazard?

Mechanizm jest identyczny jak w przypadku innych uzależnień. Przebiega on jednak zdecydowanie słabiej niż np. proces wpadania w nałóg alkoholowy czy nikotynowy.

Często mówi się, że marihuana to tzw. gateway drug, otwierający furtkę do twardych narkotyków. Rozumiem jednak, że  Stowarzyszenie Wolne Konopie walczą tylko i aż o zalegalizowanie jedynie marihuany?

My walczymy o racjonalne podejście do polityki narkotykowej.  Wszystko sprowadza się do pytania – czy karać ludzi, którzy posiadają marihuanę?  Według nas nie powinno się karać za posiadanie jakichkolwiek narkotyków. Marihuana jest mało szkodliwą używką i dotyczy ona dużej części społeczeństwa,  dlatego na niej skupiamy swoją działalność. Pozostała grupa używek to narkotyki twarde i nie prowadzą one do niczego dobrego. Ganja to miękki narkotyk i ona zupełnie inaczej wpływa na człowieka, nie niszczy mu zdrowia, życia. Większość użytkowników jest w stanie poradzić sobie sama z odstawieniem tej używki. W wielu przypadkach uzależnieni od marihuany, w przeciwieństwie np. do alkoholu czy amfetaminy, po prostu lubią to. Można powiedzieć, że jest to uzależnienie pozytywne. Oczywiście są osoby, które mają przez nadużywanie marihuany problemy z funkcjonowaniem w życiu ale u wielu z nich bez niej też by te problemy się pojawiły.

Marihuana jest dla Was symbolem racjonalnego podejścia do polityki narkotykowej?

My jako Stowarzyszenie Wolne Konopie koncentrujemy się na marihuanie. Natomiast wielu naszych aktywistów ma również podobne zdanie co do innych narkotyków. Nie można wsadzać ludzi do więzienia za to, że biorą narkotyki. Trzeba przeciwdziałać, a nie karać.

Współpracujecie z Ruchem Palikota. Czy politycy tego ugrupowania obiecali Wam złożenie projektu ustawy Waszego autorstwa? [30 gramów  na własny użytek i 3 krzaki – przyp. red.]

Nasza współpraca przebiega bez zarzutów. RP złoży naszą inicjatywę. My najprawdopodobniej przedstawimy 3 projekty, radykalny, mniej radykalny i najmniej radykalny. Chodzi o to, by móc dyskutować nad wszystkimi propozycjami.

Wasz projekt jest radykalny?

Średnio-radykalny. W tym najbardziej radykalnym nie będzie wartości granicznych. Policja sama będzie musiała udowodnić czy marihuana, którą posiadamy służy do handlu czy jest tylko na własny użytek. Najłagodniejszy projekt zakłada niższe wartości graniczne.

Czy te projekty mają jakiekolwiek szanse przebicia? Przecież Donald Tusk wielokrotnie sprzeciwiał się legalizacji.

To prawda, Tusk sprzeciwia się legalizacji. Nie mówił jednak o depenalizacji. Wydaje mi się, że premier czeka na to, aż jego elektorat poprze taki projekt. My natomiast chcemy uprzedzić Tuska swoimi trzema projektami

Jakie korzyści przyniosłaby legalizacja?

Przede wszystkim odbudowanie zaufania społecznego na linii obywatel-państwo. Ponadto zwiększenie wpływu z podatków (zmniejszenie wpływów czarnego rynku), nie mówiąc już o stworzeniu zupełnie nowej i dużej gałęzi gospodarki. Poza tym, marihuana może pomóc w medycynie (leczenie stwardnienia rozsianego, Choroby Alzheimera, Parkinsona itd.) Warto dodać, że legalizacja nie oznacza zwiększenia konsumpcji narkotyków, pokazują to statystyki. Liberalna polityka przynosi efekty. W Państwach tj. Portugalia spadła ilość zachorowań na HIV czy zażywania twardych narkotyków.  Dlaczego w Czechach dopalacze nie przeszły? Bo jest marihuana.

A propos Czech. Jak im się to udało? Tamtejsi politycy uchodzą za bardziej konserwatywnych niż chociażby Donald Tusk.

Czesi mieli nie tak dawno prezydenta Vaclava Havla, również palacza marihuany, który (w przeciwieństwie do Tuska) pozytywnie wypowiadał się na temat ganji. W czeskim parlamencie znalazło się środowisko (pod przewodnictwem posłanki Bushki Bryndovej), które zaczęło przekonywać ministrów i parlamentarzystów do zliberalizowania przepisów narkotykowych (m.in. 15 g marihuany, 1,5 g heroiny czy 2g kokainy). To się udało, gdyż w Czechach jest po prostu większa świadomość ludzi. Myślą bardziej racjonalnie niż Polacy.

Cieszy Cię fakt, że w obronie palaczy marihuany stanęli m.in. Wałęsa Szymborska i Kwaśniewski apelując o odejścia od masowego karania osób zażywających narkotyki?

Próbowałem kiedyś skontaktować się bezpośrednio z Lechem Wałęsą, jednak on nie zainteresował się moją wiadomością. Ten apel pokazuje jednak, że nawet konserwatyści i katolicy (jak np. Wałęsa) głośno sprzeciwiają się tej prohibicyjnej polityce narkotykowej. Moim zdaniem ten list jest również przygotowaniem w większości chrześcijańskiego społeczeństwa polskiego do zliberalizowania przepisów.

Stowarzyszenie Wolne Konopie to pewnie nie tylko słynne już na całą Polske Marsze Wyzwolenia Konopi. Na czym polega Wasza działalność?

Oprócz marszów zajmujemy się budowaniem tzw. kultury konopnej. Skupiamy się również na pomocy prawnej ludziom, którzy tego potrzebują. Organizujemy happeningi i inicjatywy próbując wywołać debatę w społeczeństwie dzięki zainteresowaniu się mediów. Chcemy skończyć  z modą na Ganję, my chcemy stworzyć kulturę konopną. Koniec z nielegalnymi używkami. Kultura konopna to także wspieranie rynku muzycznego i literackiego, które to często wskazują młodym ludziom drogę. Zależy nam, aby ludzie palili z głową, a nie nadużywali marihuany.

Tak zupełnie realnie. Kiedy i czy w ogóle marihuana będzie w Polsce legalna?

Do legalności jeszcze daleko, ale pierwszy pozytywny krok na tej ścieżce już 9 grudnia. To prokurator zdecyduje czy posiadacz narkotyków zostanie oskarżony, czy puszczony wolno. [Ustawa nie precyzuje określenia „nieznaczna ilość narkotyku” przyp. Red.] Liberalni porkuratorzy będą mogli zatem odstąpić od ścigania. To jest minimalny, ale jednak krok w stronę depenalizacji. Myślę, że nastąpi to w ciągu 10 lat. Mam nadzieję, że w 2020 będzie już można uprawiać marihuanę.

ŹRÓDŁO:

IKTOMARACJE.PL

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content