Nowe dane opublikowane w czasopiśmie Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology wskazują, że liczba wizyt na oddziałach ratunkowych (ED) związanych z używaniem konopi wśród pacjentów ze schizofrenią spadła po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych w Kanadzie. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu York w Toronto dotyczyły trendów wizyt na oddziałach ratunkowych w grupie 121 061 pacjentów ze schizofrenią w latach 2015-2021.
Badacze zidentyfikowali spadki w liczbie wizyt związanych z używaniem konopi (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet), wizyt związanych z problemami zdrowia psychicznego (u mężczyzn i kobiet) oraz wizyt związanych z konopiami i psychozą (tylko u mężczyzn) w latach bezpośrednio po legalizacji. Było to odwrócenie wcześniejszych trendów sprzed legalizacji, które wykazywały niewielki, miesięczny wzrost liczby hospitalizacji związanych z konopiami.
Autorzy badania stwierdzili: „Pomimo wyższych początkowych wskaźników korzystania z opieki ostrej wśród pacjentów ze schizofrenią, legalizacja konopi wiązała się z znacznymi redukcjami, szczególnie w fazie 1. … Nasze wyniki sugerują, że środki regulacyjne towarzyszące legalizacji mogą poprawić jakość i bezpieczeństwo produktów z konopi, co potencjalnie prowadzi do mniejszej liczby negatywnych skutków zdrowotnych w grupach wrażliwych.”
Według niedawno opublikowanych badań, mniej niż pół procenta konsumentów marihuany kiedykolwiek zgłosiło występowanie objawów psychotycznych wymagających interwencji medycznej – jest to odsetek niższy od wskaźnika związanego z alkoholem.
Podczas gdy używanie konopi, tytoniu i innych substancji jest stosunkowo częste wśród osób ze schizofrenią i innymi zaburzeniami psychicznymi, przypadki psychozy wywołanej przez konopie są rzadkie u osób bez wcześniejszych zaburzeń psychicznych.
W Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące legalizacji marihuany na poziomie stanowym nie wiązały się ze statystycznie istotnym wzrostem zdrowotnych wyników związanych z psychozami. W 2022 roku artykuł opublikowany w Journal of the American Medical Association (JAMA) Network Open nie wykazał związku między legalizacją marihuany a ogólnymi wskaźnikami diagnoz psychozy lub przepisywaniem leków przeciwpsychotycznych. Autorzy badania stwierdzili: „Polityki dotyczące medycznych i rekreacyjnych konopi w stanach nie były związane ze statystycznie istotnym wzrostem wskaźników zdrowotnych związanych z psychozą.”
Niedawno opracowane badanie konsensusu przez Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny (National Academy of Sciences, Engineering, and Medicine) wykazało, że „brakuje wystarczających dowodów na związek między polityką dotyczącą konopi a zmianami w zdrowiu psychicznym i behawioralnym.
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024