Konsumpcja marihuany wśród młodzieży w USA spadła w 2016 roku, pokazuje nowy raport federalny opublikowany przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA). Wzrosło natomiast spożycie alkoholu wśród młodzieży, co sugeruje, że nieletni mogą zastępować konopie indyjskie alkoholem.
W ostatnich miesiącach wskaźniki używania marihuany przez młodzież w wieku 12-17 stopniowo zmniejszają się. W 2016 roku 6.5% nieletnich przyznało się do używanie marihuany, czyli o pół punktu procentowego mniej, niż rok wcześniej. Według danych opublikowanych w tym miesiącu przez SAMHSA, liczba nieletnich używających marihuany jest najniższa od ponad 20 lat.
Raport wskazuje również, że konsumpcja marihuany wśród młodzieży spada co rok od 2014 roku, kiedy stany Kolorado i Waszyngton zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Od 2014 roku wzrasta jednak spożycie alkoholu.
Dane opublikowane przez SAMHSA są najnowszym dowodem na to, że legalizacja medycznej marihuany i marihuany do celów rekreacyjnych nie powoduje zwiększenia jej wykorzystania wśród młodzieży, w przeciwieństwie do obaw stawianych przez krytyków legalizacji.
Krytycy legalizacji martwią się przesłaniem dla młodzieży przez reformy polityki w zakresie marihuany, ale prawdziwym przesłaniem jest to, że marihuana powinna być używana tylko przez odpowiedzialnych dorosłych. Uregulowanie dostępu do marihuany przez dorosłych wzmacnia te przesłanie i tworzy skuteczne mechanizmy, utrudniające nastolatkom zdobycie marihuany.
Jedną z grup wiekowych, które odnotowały największy spadek spożycia alkoholu były osoby w wieku 18-25 lat. Od 2014 r. spożycie alkoholu w tej grupie spadło z 59,6% do 57,1%. Ta grupa wiekowa spożywa najwięcej marihuany.
Marihuana jest obiektywnie mniej szkodliwa, niż alkohol, a legalizacja daje opcję wyboru bezpieczniejszej substancji
powiedziała Morgan Fox, rzeczniczka Policy Project.
Badanie SAMHSA jest najnowszym raportem dowodzącym, że legalizacja marihuany nie powoduje zwiększenia jej dostępności wśród młodzieży. Spowodowane jest to tym, że poszczególne stany wprowadziły przepisy pozwalające na jej zakup tylko osobom powyżej 21 roku życia.
Dane z Colorado Department of Public Health and Environment wykazały, że odsetek konsumentów konopi wśród nastolatków “nie uległ zmianie od czasu legalizacji, zarówno pod względem liczby użytkowników, jaki i częstości jej używania.”
Źródło: HYPERREAL.INFO
- Długoterminowe stosowanie oleju CBD w łagodzeniu objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z chorobą Alzheimera - 21 listopada 2024
- Czy marihuana uszkadza DNA i czyni nasze pokolenia „mutantami”? Analiza faktów - 20 listopada 2024
- Historie prawdziwe: Jak obecne prawo narkotykowe niszczy życie obywateli - 16 listopada 2024
Nowe komentarze