Mamy empiryczne dowody na to, że marihuana wywołuje trwałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Argument o jej nieszkodliwości i braku zaburzeń to mit – mówił w Trójce prof. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego
Centrum Profilaktyki Uzależnień.

 AUDYCJA: ZA,A NAWET PRZECIW

(należy kliknąć ikonkę „głośniczka” nad zdjęciem) 

 

Prof. Mariusz Jędrzejko, autor książki „Marihuana. Fakty i mity” przyznał, że marihuana to narkotyk, który nie zabija, ale silnie uzależnia psychicznie. Spustoszenia somatyczne i psychiczne widać w dłuższej perspektywie.

– Marihuana nie jest czymś wyjątkowym, wszystkie używki są szkodliwe, ale marihuana szkodzi mniej niż papierosy i alkohol – zauważył Kamil Sipowicz, plastyk poeta, hipis, autor książki „Czy marihuana jest z konopi?”

9 grudnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałania narkomanii, na mocy którego będzie można odstąpić od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek.

Goście Kuby Strzyczkowskiego zgodzili się, że trzeba odstapić od ścigania za posiadanie małych ilości narkotyków. – Problem w tym, że tak naprawdę nie wiadomo, co to jest za prawo. Nie są zdefiniowane ilości, policja i prokuratura nie będą wiedziały jak się zachować, wszystko będzie zależało od sędziego. Ale być może to ruch w dobrym kierunku, ku depenalizacji – twierdzi Sipowicz.

Jego zdaniem, podobnie jak inne legalne dziś używki, marihuana może prowadzić do uzależnienia, głównie psychicznego, ale wszystko, co nadużywane, szkodzi. Poeta twierdzi, że dopuszczenie hodowli na własny użytek pozwoliłoby zmniejszyć ilość szkód wywoływanych przez towar zanieczyszczony. – Mafie i grupy przestępcze sprzedają marihuanę wzmocnioną, szkodliwą dla zdrowia. Wyhodowana we własnym ogródku jest naturalna.

Podkreślił, że nieprawdą jest, iż marihuana prowadzi do stopniowego uzależnienia od cięższych narkotyków. – Tam gdzie została zdepenalizowana bardzo zmniejszyło się spożycie heroiny i zakażeń wirusem HIV. W Portugalii taką politykę rządu popiera nawet episkopat. Stopniowo, równocześnie z edukacją, dopuściłbym marihuanę do obrotu – mówi Sipowicz.

Prof. Jędrzejko wśród skutków długotrwałego zażywania marihuany wymienia zmiany w rozumieniu sytuacji, postrzeganiu rzeczywistości i dźwieków, wysokie ryzyko wrodzonych chorób u dzieci, których matki paliły, stan impotencji u mężczyzn. – Największe niebezpieczeństwa wynikają z tego, co nastąpi później – powiedział.

Jego zdaniem kluczem do sukcesu jest zbudowanie w Polsce programu integralnej profilaktyki uzależnień obejmującej tytoń, alkohol i narkotyki, bo wszystkie te zjawiska trzeba widzieć razem. – Ciągle gasimy pożary, a nie widzimy przyczyn i zastanawiamy się dlaczego nasze dzieci eksperymentują. W polskiej przestrzeni społecznej nie radzimy sobie z ogromną liczbą problemów i chcemy na nierozwiązane nałożyć sobie kolejne? Trzeba raczej poradzić sobie z alkoholizmem i nie dopuścić, by marihuana stała się nowym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji „Za, a nawet przeciw, 22 listopada 2011” z udziałem słuchaczy i ekspertów: Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota, Jakub Gajewski ze Stowarzyszenia Wolne Konopie i korespondent Polskiego Radia w Czechach Paweł Szukała.

 

ŹRÓDŁO:

POLSKIE RADIO

 

Komentarz Jakuba Gajewskiego:

Wziąłem udział w audycji „Za, a nawet przeciw” w PR3. Bardzo ciężkostrawne argumenty Pana Profesora. Widać typowy teoretyk do tego niedoświadczony nawet w teorii. Wie, że coś piszczy ale nie wie czy to na pewno w trawie. Jak można wydać książkę o faktach i mitach nigdy nie konsumując marihuany? Dla mnie jest to niepojęte i uważam iż tak jak ja nie powinienem leczyć ludzi tak Pan profesor nie powinien pisać o marihuanie.. Jak można korzystać ze źródeł naukowych skoro każde z nich ma inne źródło finansowania? Obecnie na Świecie jest tyle „publikacji naukowych” finansowanych przez firmy farmaceutyczne o negatywnym nastawieniu ile rzeczywistych i prawdziwych badań często mówiących co innego niż badania finansowane przez prohibicjonistów. Jeśli jesteś przeciwnikiem opierasz się na tych negatywnych jak jesteś zwolennikiem opierasz się na pozytywnych. 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content