Według nowych danych opublikowanych w czasopiśmie Current Problems in Diagnostic Radiology, palenie marihuany nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozedmy płuc ani innymi uszkodzeniami układu oddechowego charakterystycznymi dla palenia tytoniu.
Badanie
Zespół naukowców z Harvard Medical School przeanalizował wyniki tomografii komputerowej klatki piersiowej 285 osób. Grupa badana obejmowała:
- 89 osób niepalących,
- 97 palaczy tytoniu,
- 99 użytkowników marihuany.
Wyniki pokazały, że palacze tytoniu mieli znacznie większe uszkodzenia płuc i serca niż osoby palące wyłącznie marihuanę. W szczególności byli oni bardziej narażeni na występowanie umiarkowanych do ciężkich zwapnień tętnic wieńcowych oraz rozedmy płuc.
Autorzy badania podsumowali:
„Nasze wyniki podkreślają wyraźne różnice w objawach płucnych i sercowo-naczyniowych wynikających z palenia tytoniu i używania marihuany. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy marihuany nie wykazują cech rozedmy płuc ani hiperinflacji płuc.”
Wnioski zgodne z wcześniejszymi badaniami
Wnioski badaczy są zgodne z wcześniejszymi analizami, które wykazały, że:
- dym marihuany i dym tytoniowy nie mają tego samego potencjału rakotwórczego,
- narażenie na dym konopny nie zwiększa ryzyka POChP, rozedmy, raka płuc ani innych powikłań typowych dla tytoniu.
- Dodatkowo, stosowanie waporyzatorów – urządzeń podgrzewających susz poniżej punktu spalania – wiąże się z istotnie niższym narażeniem na toksyczne gazy i zostało uznane za „bezpieczny i skuteczny” sposób przyjmowania konopi w badaniach klinicznych.
Streszczenie badania „Ilościowe i jakościowe obrazowanie u użytkowników i palaczy marihuany” jest dostępne w ScienceDirect.
Przyp. red.
Większość Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie palenie tytoniu niesie za sobą znacznie większe zagrożenie dla zdrowia niż używanie marihuany. Tymczasem nauka mówi jasno – marihuana nie jest bardziej niebezpieczna niż tytoń. Mimo to nadal znajduje się w wykazie środków odurzających objętych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, podczas gdy tytoń – odpowiedzialny za dziesiątki tysięcy zgonów rocznie – pozostaje legalny i powszechnie dostępny. To poważna niespójność z punktu widzenia zdrowia publicznego i racjonalnej polityki. Badania takie jak to są niezwykle ważne, bo pomagają budować świadomość i otwierają drogę do rzetelnej debaty o konieczności zmiany podejścia do konopi w Polsce.
Udostępnij na swoich Social Mediach poniższą infografikę!

- Analiza: Palenie marihuany nie zwiększa ryzyka rozedmy płuc ani innych szkód typowych dla palenia tytoniu - 7 maja 2025
- Analiza: Legalizacja znacząco wyparła nielegalny rynek marihuany w Kanadzie - 6 maja 2025
- Nowe badania UC Davis: Dym papierosowy bardziej szkodliwy dla dróg oddechowych niż dym z marihuany czy waporyzacja - 5 maja 2025