Według danych klinicznych opublikowanych w czasopiśmie Nicotine & Tobacco Research osoby, które palą wyłącznie papierosy (jointy) z konopiami indyjskimi, mają mniejszy poziom narażenia na szkodliwe toksyny i czynniki rakotwórcze niż osoby, które palą papierosy z tytoniem.
Zespół naukowców powiązanych z University of Wisconsin i University of Minnesota ocenił różnice w ekspozycji na toksyny wśród palaczy tylko konopi indyjskich, palaczy tylko tytoniu i osób, które rutynowo palą obie substancje.
Badacze poinformowali, że uczestnicy, którzy palili tylko konopie indyjskie, „wykazali niższy poziom narażenia na toksyny dla większości biomarkerów” w porównaniu z osobami, które paliły tylko tytoń i/lub konopie indyjskie i tytoń. Autorzy stwierdzili ponadto, że współużytkownicy konopi i tytoniu nie byli bardziej narażeni na szkodliwe składniki w porównaniu z osobami, które paliły tylko tytoń.
Autorzy spekulowali, że różnice w narażeniu badanych na szkodliwe toksyny mogą być częściowo spowodowane różnicami w częstotliwości, z jaką palacze marihuany spożywają tę substancję w porównaniu z palaczami tytoniu.
Wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi badaniami i wskazuje ono, że dym tytoniowy i dym konopi prawdopodobnie nie są równie rakotwórcze, a ekspozycja na dym z marihuany zwykle nie jest związanym z tym samym rodzajem szkodliwych skutków dla zdrowia, jak ekspozycja na dym tytoniowy. Co więcej, zastosowanie technologii waporyzacji, która podgrzewa konopie ziołowe do określonej temperatury poniżej punktu spalania, wiąże się ze zmniejszoną ekspozycją na toksyczne gazy i zostało zidentyfikowane jako „bezpieczne i skuteczne” urządzenie dostarczające konopie indyjskie w warunkach badań klinicznych.
Pełny tekst badania „Cigarette Smokers Versus Cannabis Smokers Versus Co-users of Cigarettes and Cannabis: A Pilot Study Examining Exposure to Toxicants” pojawiło się w Nicotine & Tobacco Research.
- Marihuana a IQ: Badania obalają długoletnie mity - 21 listopada 2024
- Długoterminowe stosowanie oleju CBD w łagodzeniu objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów z chorobą Alzheimera - 21 listopada 2024
- Czy marihuana uszkadza DNA i czyni nasze pokolenia „mutantami”? Analiza faktów - 20 listopada 2024
wspaniały artykuł, uwielbiam dedykację, sprawia, że chce mi się teraz palić marihuanę
Przydałoby się bardziej porównanie waporyzacji, czyt. podgrzewania zamiast palenia. Samo wciąganie spalenizny jest rakotwórcze, więc to może być wogóle niezależne od substancji a od częstotliwości.
badanie kompletnie bez sensu – no chyba żeby jasno zamknąć japy jakimś głupim wynikiem badania. Co oni badali? Czy jeden skręt o wadze 1g bez filtra przy spalaniu dostarcza mniej szkodliwych substancji niż jeden cygaret z filtrem?
Jaki to ma sens, jeśli przeciętny palacz spala pół paczki dziennie, a przeciętny jaracz, a to pali max skręta dziennie, chyba że na wakacjach jest. Więc oczywiste, że palacze fajek dostają tą dawkę 10x-20x większą.
A z kolei gdyby jaracze zioła jarali skręta tak często, jak palacze fajek palą papierosy, to by nietomni byli 24/7 i nie umieli kroku postawić – zabiliby się na pierwszych schodach i tyle z badań nad szkodliwością 🙂
Zapal sobie nie będziesz musiał flaszki kupic i jeszcze rodziny przepraszać że nie pamiętasz co narobiles pozdro zdrowy palacz